تعداد بازدید: ۶۹۹
کد خبر: 4732
17 November 2016     -     ۲۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۷:۴۴ تاریخ انتشار:
تا همین چند سال پیش مایکروسافت بهترین نمونه یک شرکت خسته کننده بین المللی بود. گرچه که آنها نرم افزار های بسیاری ساخته اند که در سراسر دنیا استفاده می شد و باعث بهره وری در کسب و کارها گردیده بود اما برای مدت های مدیدی، هیچ محصول هیجان انگیزی که دنیای فناوری را تکان داده یا باعث تغییری در آن شود، ارائه نکرده بودند.

آن ها تنها زمان هایی که نسخه جدید ویندوز یا به روز رسانی جدید آفیس را منتشر می کردند، در مرکز توجه دنیا قرار می گرفتند و در زمان های دیگر شاید کاربران به ندرت حتی به مایکروسافت فکر می کردند. شاید تنها اشکال هایی که در رایانه های ویندوزی به وجود می آمد، کاربران را به یاد مایکروسافت می انداخت! از آن زمان مایکروسافت تغییرات زیادی را در بخش های مختلف دیده است که شاید برای همه قابل مشاهده نباشد. خیلی از طرفداران اپل با اشتیاق از محصولات آن یاد می کنند و طرفداران گوگل نیز درباره موتور جست و جوی آن و این که زندگی را چه قدر برایشان راحت تر کرده است و یا حتی درباره نقشه گوگل و سهولت استفاده از آن سخن به زبان می آورند. حتی برخی از مردم نیز در مورد اتوموبیل های خودران و بالن هایی که قرار است اینترنت را به سراسر دنیا برساند، با شور و شوق صحبت می کنند.

به هر حال مردم حافظه طولانی مدت تغییر ناپذیری دارند. برخی از آن ها هنوز مایکروسافت را همان شرکت کسل دیروز می پندارند که مجبورند از نرم افزارهایش در محل کار استفاده کرده و یا ویندوز را بر روی رایانه های خود نصب کنند. اما مایکروسافت کاملا با شرکتی که در دهه گذشته بود، تفاوت کرده است. زمانی که آن ها می توانستند با درآمد تضمین شده و عظیم مبتنی بر فروش ویندوز و آفیس تکیه کنند زیرا که به مرور زمان و با رشد نرم افزارهای بعضا رایگانِ رقیب، ممکن بود فشار بر آن ها زیاد شود. بنابراین مایکروسافت تصمیم گرفت دست از خمودی کشیده و برای این که از رقبا عقب نماند، دست به سرمایه گذاری در موارد جدید بزند.

اکنون آن ها بازتر از همیشه هستند، شفافیت بیشتری در بخش توسعه نرم افزار دارند و با سیاست ارائه محصولات در پلتفرم های مختلف و حتی متن باز نمودن آن ها، صورتی کاملا متفاوت از مایکروسافت سابق را به نمایش گذاشته اند.

microsoft-logo-phone

البته که مایکروسافت هنوز اشتباهاتی را مرتکب می شود و کماکان فضای بسیاری برای بهبود وجود دارد. بزرگترین مثال آن مربوط به اشتباه آن ها در صنعت تلفن همراه است که ساتیا نادلا، مدیر عامل شرکت در مصاحبه اخیر خود اشاره ای به آن داشت، نشان می دهد که آنها هنوز بایستی به فراگیری ادامه دهند. در عین حال موارد زیادی در مایکروسافت وجود دارد که ما را هیجان زده می کند.

در ادامه ما ۱۰ مورد از مایکروسافت را فهرست کرده ایم که با آینده این شرکت عجین شده اند. ممکن است که آن ها در برخی از این زمینه ها تنها نباشند و رقبای ریز و درشت دیگری نیز در زمینه های مشترک با مایکروسافت در حال فعالیت باشند، اما این ۱۰ مورد نشان می دهد که چرا شرکتی که پیش تر به عنوان یک مجموعه پیر و تنبل شناخته می شد به یکی از خلاق ترین ها در بازار تبدیل شده است. حالا مایکروسافت با شعار "توانمند سازی همه افراد و سازمان ها بر روی این سیاره، جهت دستاوردهای بهتر چه در زمینه کار و چه تفریح” تمرکز خود را بر روی بهره وری بیشتر تمام کاربران در سخت افزار، نرم افزار و خدمات نهاده است.

hololens-thyssenkrupp

هالولنز

شاید بارزترین نماد مایکروسافت جدید، پدیده ویندوز هالوگرافیک باشد که اکنون در فرم اولیه خود به نام هالولنز در بازار موجود است. این دستگاه واقعیت ترکیب شده، اشیای دیجیتالی را به دنیای واقعی شما می آورد به طوری که می توانید آن ها را از نقطه نگاه خود نظاره کنید. بدون هیچ تردیدی این دستگاه ارائه دهنده مفهومی جدید و کاربردی و اولین در نوع خود است.

استفاده از هالولنز تجربه بسیار جالب و بدیعی است و تصور آن که ویندوز هالوگرافیک در آینده نزدیک نقش پر رنگی را در بهره وری و همچنین صنعت بازی ایفا خواهد کرد، به هیچ عنوان دشوار نیست. البته که بسیاری از شرکت های فناوری نیز با آغوش باز از آن استقبال نموده اند. غول هایی همچون thyssenkrupp، که سالیانه ۵۴ میلیارد دلار در صنعت بالابرها و آسانسورهای صنعتی درآمد کسب می کند، قصد دارد ۲۴ هزار نفر از تکنسین های خود را به هالولنز مجهز کند. این شرکت به تازگی به روز رسانی را برای نرم افزار خود در هالولنز ارائه کرده است. شرکت هواپیمایی ژاپن نیز قصد دارد از هالولنز در آموزش مهندسین خود بهره بگیرد و حتی ناسا از این هدست در ایستگاه فضایی خود استفاده می کند.

این محصول در حال حاضر بی نقص نیست. یکی از مشکلات آن میدان دید محدودی است که ارائه می دهد و برچسب قیمت ۳ هزار دلاری آن را از دسترس بسیاری از علاقمندان خارج می نماید. اما هالولنز را نمی توان دستگاهی برای مصرف کننده عادی دانست و بدون شک قیمت آن در آینده و با بلوغ هرچه بیشتر این فناوری کاهش پیدا خواهد کرد. همچنین مایکروسافت به همراه شرکای خود در حال کار بر روی دستگاه واقعیت مجازی با قیمت کم تر است که انتظار می رود در ماه های آینده خبرهای بیشتری از آن بشنویم.

 

microsoft-research-science

واحد تحقیقات مایکروسافت

به طریقی هالولنز بیش تر حس یک محصول تحقیقاتی را می دهد تا دستگاهی که وجود آن در دنیای واقعی باور پذیر باشد. مایکروسافت مانند رقبای خود هزینه هنگفتی را در توسعه و تحقیق متقبل می شود و برخی از محصولات در حال توسعه آن ها نیز بسیار جالب هستند. در طی چند سال گذشته واحد تحقیقات مایکروسافت چندین محصول در حال توسعه خارق العاده را معرفی کرده است.

آن ها در حال توسعه فناوری خاصی هستند که سیستم عامل ویندوز را برای همیشه از دست باگ ها رها می کند، همچنین فناوری که به دانشمندان در شناسایی رفتار سلول های بنیادین کمک می کند و این مورد می تواند، نتایج انقلابی در روند درمان بسیاری از بیماری ها داشته باشد. مثال دیگر پروژه Platypus است که با استفاده از آن ربات ها قادر خواهند بود، مکان انسان را از طریق میدان الکتریکی اطراف بدنشان، بیابند. تصور کنید که این فناوری برای نجات مجروحین به جا مانده در حوادث طبیعی چه کمک شایانی می تواند انجام دهد. دیگر نوآوری این واحد، اختراع خالکوبی موقت تعاملی بوده است با آن می توان لوازم و ابزارهای مختلف را کنترل کرد. آن ها قدم های بزرگی در یافتن درمان قطعی انواع سرطان برداشته اند. واحد تحقیقات مایکروسافت در حال جست و جوی راه هایی است که فناوری را در جهت تغییر یا آسان نمودن تجربه زندگی واقعی به کار گیرد.

cortana

هوش مصنوعی و یادگیری ماشین

یکی از زمینه هایی که مایکروسافت رقبای زیادی در آن دارد هوش مصنوعی و یادگیری ماشین است که اتفاقا سرمایه گذاری عظیمی را در سال های اخیر بر روی آن انجام داده است. به طوری که رئیس دفتر مایکروسافت در انگلستان پیش تر گفته بود که هوش مصنوعی مهمترین فناوری است که اکثر شرکت ها بر روی آن سرمایه گذاری کرده اند.

کرتانا احتمالا بارز ترین شاخصه سرمایه گذاری های مایکروسافت در هوش مصنوعی، مخصوصا برای کاربران عادی است که اخیرا در ویندوز ۱۰ ادغام شده و حضور کم تر ادغام شده ای را در دیگر پلتفرم ها نیز دارد. همچنین حضور قریب الوقوع هوش مصنوعی در پلتفرم اژور، پیش گیری از حملات سایبری برای حفاظت از داده های شخصی، شناسایی چهره و پردازش زبان طبیعی را می توان از دیگر فعالیت های مایکروسافت در این زمینه خواند.

در ماه سپتامبر مایکروسافت گروه جدیدی متشکل از ۵۰۰۰ محقق و مهندس علوم رایانه برای مناسب سازی هوش مصنوعی جهت استفاده توسط همه اقشار و سازمان ها، تشکیل داد. در همین جهت شرکت اعلام کرده است که قصد دارد قدرتمند ترین رایانه مبتنی بر هوش مصنوعی را ساخته و به همگان اجازه دهد با استفاده از پلتفرم اژور دسترسی به آن داشته باشند.

bots

بات ها

 

مایکروسافت نتایج برخی از تحقیقات خود در زمینه هوش مصنوعی را در قالب Framwork بات، همزمان با کنفرانس توسعه دهندگان ۲۰۱۶ معرفی کرد. البته اگر شما پیش از این از بات ها مثلا در مایکروسافت اسکایپ یا تلگرام استفاده کرده باشید، حتما متوجه شده اید که این مخلوقات جدید هنوز راه بسیاری را برای این که به ابزارهایی واقعا ضروری تبدیل شوند، در پیش دارند. اما مایکروسافت نیز مانند خیلی از رقبای خود، اطمینان دارد که این فناوری بعد از بلوغ به یکی شاخصه های اصلی دنیای فناوری تبدیل خواهد شد.

تصور کنید که به جای رفتن به سایت ها مختلف و سر و کله زدن با ده ها فرم و پرسشنامه، در حال گفت و گوی متنی (چت) با واحد خدمات پس از فروش یک محصول در قالب یک بات هوشمند هستید تا زمان تحویل بسته شما را تغییر دهد یا اقدام به سفارش پیتزا و یا خرید بلیط هواپیما، آن هم تنها با پاسخ به چند سوال ساده، می کنید.

بدون شک مایکروسافت و رقبایش در این زمینه، کارهای بسیاری تا به ثمر نشستن و قابل اطمینان شدن پلتفرم بات ها در پیش روی خواهند داشت. شاید مثال بات Tay در توئیتر که صحبت های نژاد پرستانه فراگرفته بود، مشتی از خروارها مشکل موجود در این زمینه باشد.

cloud

فضای ابری و حریم شخصی

ساتیا نادلا، مدیر عامل مایکروسافت در بدو آغاز به کار در سمت ریاست، طی یک جمله معروف شعار مایکروسافت را "اول موبایل، اول ابر” انتخاب کرده بود (موبایل به معنی قابل حمل نه تلفن همراه). شرکت ثابت کرده است که تعهد بسیار زیادی به این شعار دارد. مایکروسافت سرمایه گذاری بسیار بزرگی در سرویس ابری خود کرده و البته پاسخ آن را نیز با افزایش درآمد پلتفرم اژور به میزان ۱۱۶ درصد و افزایش استفاده از پردازش اژور به میزان ۱۰۰ درصد، دریافت کرده است. اما شرکت در حین تشویق مشتریان خود برای پیوستن به تحول چهارم صنعتی (فضای ابری)، علاقه بی پایان خود برای پایه ریزی و آماده سازی جهت عصر دیجیتالی را ثابت کرده است.

به عنوان مثال، ماه گذشته مایکروسافت دست به انتشار کتابی با عنوان A cloud for global good نمود که در آن توضیح می دهد چگونه حرکت به سمت امنیت آنلاین با دسترسی دولت ها به داده ها و حریم دیجیتالی کاربران، به چالش کشیده خواهد شد. مایکروسافت تا کنون قهرمان و حافظ حریم شخصی کاربران خود در مقابل مسائل مختلف بوده است و از این به بعد نیز نیاز به اصلاحاتی در قانون برای جلوگیری از نشت داده ها وجود خواهد داشت.

xamarin joins microsoft

توسعه میان پلتفرمی و جامعه متن باز

در این زمینه مایکروسافت دو اقدام انجام داده است. ابتدا این که بسیاری از نرم افزارهای اختصاصی خود از جمله بسته نرم افزاری راهبردی آفیس را برای پلتفرم های رقیب عرضه نموده است. همچنین با راه اندازی پروژه گاراژ که کارمندان این شرکت می توانند در آن پروژه های شخصی را در توسعه نرم افزار دنبال کنند، اپلیکیشن های بسیار بیشتری را تحت نام تجاری مایکروسافت، روانه استور سیستم عامل های رقیب نموده است.

اما مایکروسافت در عین حال اقدامات زیادی را در جهت ساخت پلتفرم های میان پلتفرمی انجام داده است. بزرگترین مثال آن خرید، زامارین در سال جاری بوده است. زامارین ابزاری را در اختیار توسعه دهندگان قرار می هد که محصول خود را به صورت همزمان نه برای ویندوز بلکه برای همه پلتفرم ها توسعه دهند. مایکروسافت در اقدامی دور از انتظار کد منبع ابزار زامارین را باز کرد تا استفاده از آن برای همه توسعه دهندگان رایگان باشد. آن ها همچنین در هفته جاری نسخه ای از ویژوال استودیو را برای مک روانه بازار کردند.

از موتور جاوا اسکریپ گرفته تا خط فرمان پاورشل مایکروسافت به سرعت بسیاری به سمت متن باز شدن پیش می رود. در واقع مایکروسافت هم اکنون اشتراک گذار منابع در GitHub (شبکه اجتماعی مجازی برای توسعه دهندگان که کدها را در آن جا به اشتراک گذاشته و یا از کدهای موجود در آن استفاده می کنند) است.

 windows-store-icon

پلتفرم یونیورسال ویندوز

در حالی که توسعه ابزارهای میان پلتفرمی ادامه دارد، مایکروسافت توسعه نرم افزار برای پلتفرم خودش را نیز فراموش نکرده است. آن ها تغییرات درخشانی را در جهت آسان نمودن توسعه اپلیکیشن برای پلتفرم ویندوز انجام داده اند. با عرضه ویندوز ۱۰، شرکت بالاخره توانست نوعی از اپلیکیشن را معرفی نماید که می تواند با کم ترین تغییر بر روی تمام نسخه های ویندوز اجرا شود.

پلتفرم یونیورسال ویندوز به توسعه دهندگان اجازه می دهد با ایجاد یک نرم افزار آن را بر روی تلفن های همراه، تبلت، رایانه، هالولنز، اکس باکس و هر دستگاه دیگری که ویندوز را بر روی خود دارد، اجرا کند. البته که توسعه دهنده کماکان بایستی برای بهره بردن از مزایا و امکانات هر دستگاه خاص، تغییراتی را در برنامه خود اعمال نماید و همچنین بایستی ظاهر رابط کاربری برنامه را با نحوه تعامل دستگاه مطلوب با کاربر، هماهنگ نماید، اما ایجاد یک هسته واحد برای همه دستگاه ها تا میزان بسیار زیادی، کار توسعه دهنده را آسان می نماید.

در عین حال مایکروسافت به وضوح با چالش قانع کردن توسعه دهندگان برای عرضه اپلیکیشن های خود در پلتفرم یونیورسال مواجه است. توسعه دهندگانی که نرم افزارهای کلاسیک برای دسکتاپ توسعه داده اند به راحتی می توانند آن ها را از طریق استور عرضه نمایند، همچنین توسعه دهندگان iOS نیز با ابزاری به نام Bridge زحمت زیادی برای عرضه محصول خود از در پلتفرم یونیورسال نخواهند داشت.

windows-10

ویندوز ۱۰

 مایکروسافت تمام تلاش خود را بعد از عرضه ویندوز ۱۰ انجام داد تا کاربران هرچه بیش تر آن را دریافت کنند. آن ها حتی به روز رسانی از ویندوزهای ۷ و ۸ را به ویندوز ۱۰ رایگان اعلام کردند. مایکروسافت تا مدت ها آگهی به روز رسانی رایگان به ویندوز ۱۰ را برای کاربران به نمایش می گذاشت به طوری که بسیاری این حرکت را بیش از حد خودخواهانه و تهاجمی ارزیابی کردند.

اما فارغ از تمام انتقادات نمی توان از مزایای ویندوز ۱۰ به راحتی عبور کرد. علاوه بر امکان استفاده از اپلیکیشن های مدرن، خود سیستم عامل به طور چشم گیری سریع تر و پایدار تر از نسخه های قبلی شده است. همچنین ویندوز ۱۰ از نظر امنیتی یک قدم بزرگ رو به جلو محسوب می شود. مایکروسافت با ویندوز ۱۰ قدم به راهی گذاشته است که آن را به روز رسانی و بهبود مداوم می‏نامد. آن ها برنامه ریزی کرده اند تا سالیانه یک به روز رسانی بزرگ را همراه با ویژگی ها و بهبودهای بیشمار برای ویندوز ۱۰ عرضه نمایند. البته این به روز رسانی ها بدون دردسر نیز نبوده اند. همزمان با به روز رسانی سالگرد، میلیون ها کاربر دسترسی خود را به وب‏کم رایانه از دست دادند و همچنین برخی نیز با مشکل هنگ کردن سیستم مواجه بوده اند. مشخصا مایکروسافت در حال بهبود تجربه خود در ارائه به روز رسانی ها با کمک میلیون ها کاربر اینسایدر است. کاربرانی که به روز رسانی ها را برای آزمایش پیش از عرضه رسمی دریافت می کنند.

surfacehome_2_herofullbleedpanel_en_v1

سرفس

زمانی که مایکروسافت اولین دستگاه سرفس را ارائه کرد، بسیاری بر این اعتقاد بودند که اولا دستگاه مذکور موفق نخواهد شد و دوما مایکروسافت با این کار به رقابت با شرکای خود خواهد پرداخت. حالا با و با گذشت چندین سال مشخص شده است که رونمایی از سرفس، یکی از عاقلانه ترین اقدامات آنان بوده است. در سالهای اخیر بسیاری از تولید کنندگان دست به رونمایی از محصولاتی مشابه با سرفس زده اند و همچنین گزارش مالی اخیر مایکروسافت نشان از ۳۸ درصد افزایش درآمد این بخش، نسبت به مدت مشابه پارسال دارد. جای تعجب ندارد که سامسونگ با گلکسی TabPro S، ایسوس با ترنسفورمر و هوآوی با MateBook قصد دارند از فرمول موفق سرفس استفاده کنند.

خانواده سرفس البته دیگر محدود به تبلت ها نمی شود و با اضافه شدن سرفس بوک مایکروسافت قصد دارد که لپتاپ های سنتی را با انواع مدرن و خلاقانه که دارای صفحه نمایش لمسی و جداشونده هستند، جایگزین نماید. سرفس هاب که نتیجه خرید شرکت Perspective Pixel در سال ۲۰۱۲ است نیز، جهت استفاده در کسب و کارها توسعه پیدا کرد. آخرین عضو این خانواده سرفس استودیو به تازگی معرفی شده تا به عنوان یک رایانه رومیزی خلاقانه قشرهای مختلف از جمله کسانی که با محصولات رسانه ای سر و کار دارند را به سوی خود جلب نماید. این ها در حالی که مایکروسافت دست به ابداع یک ابزار تعاملی جدید برای رایانه های ویندوزی با نام سرفس دایل زده است. تمام این موارد به همراه ویژگی جدید Windows Ink و بسیاری ویژگی ها و نوآوری های جدید مایکروسافت به بازار آمده اند تا راه و روش استفاده بهتر از سخت افزارها به خصوص صفحه نمایش لمسی و قلم را به نمایش بگذارند.

به یقین آینده درخشانی در انتظار خانواده سرفس است و وجود این دسته امیدها را برای تلفن همراه متفاوت این شرکت با نام سرفس فون زنده نگه خواهد داشت. شایعات بالاخص اشاره به تلفن همراهی دارند که با استفاده از ویژگی کانتینیوم، خواهد توانست به مانند یک رایانه عمل نماید. اما ممکن است زمان زیادی تا معرفی چنین دستگاهی مانده باشد.

_windows-gaming

بازی

بنیانگذار Alienware آقای Frank Azor به تازگی در اظهار نظری اشاره کرده است که مایکروسافت با ویندوز ۸ از سازندگان بازی فاصله گرفت اما با ویندوز ۱۰ نشان داده که درس های ارزشمندی گرفته است و اکنون سیستم عامل آن ها برای گیمینگ بسیار مناسب تر است. قطعا زمانی هم که مایکروسافت اکس باکس وان را معرفی کرد، بسیاری فکر کردند که مایکروسافت با فاصله گرفتن از صنعت بازی و تمرکز بر ابعاد چند رسانه ای و سایر سرگرمی ها، بازار بازی را واگذار خواهد کرد.

اما شرکت با تمرکز بر بازخورد کاربران، توانست رابطه بسیار خوبی با آنان برقرار کند. امسال نیز با عرضه اکس باکس وان اس توانست در بازار کنسول ها بدرخشد. آن ها چندی پیش نیز ویندوز ۱۰ را برای کنسول اکس باکس عرضه نمودند، تا دستگاه را به بخشی از پلتفرم یونیورسال تبدیل کنند. اما تمامی این اقدامات را با حفظ مرکزیت بازی در کنسول به سرانجام رساندند تا رضایت کاربران جلب شود. و اما صنعت بازی نیمه جان رایانه نیز با تمرکز دو برابر مایکروسافت مواجه شده است. آن ها ابتدا ویژگی Play Anywhere (یکبار خرید بازی و انجام آن در همه دستگاه های ویندوزی) را عرضه کردند و سپس عناوین انحصاری و درجه یک را به رایانه آوردند. علاوه بر موارد ذکر شده همکاری با استیم باعث شد تا کاربران مایکروسافت بتوانند بین چندین شبکه با هم به بازی بپردازند. البته با به روز رسانی کریتورز باید منتظر ادغام با پلتفرم Beam (یک پلتفرم استریم محتوای بازی با قابلیت دخالت بینندگان در بازی) نیز بود که بسیار هیجان انگیز است.

البته هنوز کارهای بسیاری برای انجام در این زمینه باقی است و بازی کنندگان همیشه بیش تر می خواهند. اما مایکروسافت به خوبی از مشکلات گذشته درس گرفته است و از این تجربیات به صورت مناسبی استفاده می کند تا گیمرها را در سراسر دنیا راضی نگه دارد.

در نهایت با این که کماکان جا برای پیشرفت مایکروسافت در صنعت بازی و دیگر زمینه ها وجود دارد اما بدون شک مایکروسافت در مسیر صحیحی قرار دارد و آینده آن روشن است.

منبع

نظرسنجی
برچسب اسرا نشان دهنده ی چیست؟
1) رده بندی سنی بازی های رایانه ای
2) درجه کیفیت بازی های رایانه ای