تعداد بازدید: ۷۹۲
کد خبر: 4991
29 November 2016     -     ۰۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۹:۲۶ تاریخ انتشار:
این که رایانه ها همیشه در حال بهتر شدن هستند یک حقیقت است. دستگاه هایی همچون Lenovo yoga 910 ،Dell XPS 13 و HP Spectre X360 همگی با کیفیت و بازدهی فوق العاده ساخته شده اند و عمر باتری بسیار مطلوبی نیز دارند. اما فارغ از این مسئله که رایانه ها همیشه در حال بهبود هستند این امکان نیز وجود دارد که رایانه حال حاضر شما نیز برای انجام امورتان کاملا مناسب باشند.

من در سال ۲۰۱۰ یک HP Envy 14 را خریداری کرده ام و از آن برای Auto CAD دو بعدی و وب گردی روزمره استفاده می کنم. درست است که بعد از ۶ سال ظاهر دستگاه خیلی به روز به نظر نمی آید اما تقریبا از پس تمامی امور روزمره به خوبی بر می آید. به وضوح رایانه ها این روزها از عمر مفید بیشتری نسبت به سابق بهره می برند اما بحث اینجاست که خرید یک رایانه جدید چه امکانی را می خواهد به شما ببخشد؟

·         پردازنده ها سریع تر شده اند آیا این مسئله اهمیت دارد؟

پردازنده های اینتل با آمدن هر نسل، نسبت به گذشته سریع تر می شوند. ما نویسنده های فناوری معمولا بنچمارک دستگاه های مختلف را می آزماییم و برای این که شما دید بهتری برای مقایسه بین دستگاه ها داشته باشید در دسترس قرار می دهیم. اما در نهایت این بنچمارک ها بخشی از حقیقت را برملا می کنند. به عنوان مثال پردازنده Core i5-460M دستگاه HP که بالاتر نام بردم، قدرتی کاملا کافی برای اجرای ویندوز ۱۰ و تمام برنامه های روزمره را دارد.

نگاهی به جداول زیر بیندازید که شامل امتیاز پردازنده GeekBench و عملکرد جاوا اسکریپ (SunSpider) دستگاه های مختلف می شود.

همان طور که مشاهده می کنید، اختلاف فاحشی بین HP Envy 14 و سرفس پرو ۴ وجود دارد. اما واقعیت این است که وقتی من با تمام این دستگاه ها در کنار هم کار می کنم، تفاوت خیلی زیادی را در عملکرد مشاهده نمی نمایم. نرم افزارهای آفیس ۲۰۱۶ تقریبا با همان سرعنی که بر روی HP Envy 14 اجرا می شوند بر روی سرفس پرو ۴ نیز باز می گردند. شاید رایانه جدیدتر Word 2016 را در یک ثانیه باز کند و HP Envy 14 آن را در دو ثانیه بگشاید. البته که این مسئله نشان گر سرعت دوبرابری است اما مقیاس ها آنقدر کوچک است که به چشم نمی آید.

اما اگر شما از یک پردازنده قدیمی تر مانند پنتیوم یا Celeron بر روی سیستم خود بهره می برید، کاملا توصیه می کنیم که به فکر به روز رسانی باشید اما اگر پردازنده چند سال پیش شما به خوبی از پس وظایف خود در اجرای نرم افزار ها بر می آید، شاید باید برای به روز رسانی کمی تامل کنید.

·         شما به یک حافظه جامد (SSD) نیاز دارید

یکی از بزرگترین بهبودها در بازدهی رایانه ها، امروز با تبدیل حافظه ها سخت یا HHD به حافظه جامد یا SSD به دست آمده است. یکی از دلایلی که دستگاه نام برده HP Envy 14 هنوز به خوبی کار می کند این است که حافظه سخت ۶۴۰ گیگابایتی آن را با یک حافظه جامد ۵۱۲ گیگابایتی تعویض کرده ام. همین مسئله باعث افزایش قابل توجه زمان راه اندازی سیستم و اجرای نرم افزارهای مختلف شد. جداول زیر شامل مقایسه سرعت خوانش و نگارش دیسک سخت و تعدادی دیسک جامد در سیستم ها مختلف است.

اگر دستگاه قدیمی که مشغول استفاده از آن هستید، هنوز از یک درایو سخت استفاده می کند و قابلیت جایگزینی با دیسک جامد را نیز ندارد، آنگاه تعویض دستگاه، منطقی به نظر می آید زیرا بین حافظه های HHD و SSD و بازدهی و تاثیر آن ها در عملکرد رایانه، تفاوت از زمین تا آسمان است.

·         عمر باتری مهمترین عامل نارضایتی کاربران است

به جز حافظه داخلی و پردازنده، قطعاتی بسیاری در رایانه وجود دارد که در طول پنج سال گذشته با پیشرفت ها چشم گیری همراه شده اند. مثلا اتصالات USB هم اکنون بسیار سریع تر شده اند اما در مورد آن ها نیز همان داستان وجود دارد. خیلی ها به این مسئله اهمیت نمی دهند و یا احتمالا شما اصلا متوجه اخلاف سرعت بین آن ها نخواهید شد. صفحه های نمایش نیز بهبودهایی را به خود دیده اند اما آن ها نیز دلایل کافی برای تعویض کامل یک رایانه محسوب نمی شوند. همچنین لپتاپ ها اکنون رم بیشتری را در خود جای می دهند، اما به احتمال قریب به یقین، شما تفاوت آن مورد را نیز در استفاده روزمره خود مشاهده نخواهید کرد.

اما حوزه ای که به صورت واقعی ممکن است باعث آزار شما شود این است که لپتاپ های قدیمی وزن زیاد و اندازه بزرگی دارند. عمر باتری نیز در آن ها اصلا تعریفی ندارد. متاسفانه هیچ کدام از این موارد به راحتی در لپتاپ قابل اصلاح نیستند. در تحقیقی که به تازگی بر روی محصولات سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ انجام شده است، به این نکته اشاره می شود که عمر باتری لپتاپ ها به طور متوسط با افزایش دو برابری رو به رو گردیده است.

·         یادداشتی برای بازی خورها

اگر شما گیمر هستید، احتمالا مقاله ما را جدی نگرفته اید و البته حق هم دارید. بازده و عملکرد در بازی ها رایانه ای معقوله ای متفاوت از استفاده روزمره است. به همان نسبت که بازی ها با افزایش کیفیت روز افزون مواجه بوده اند، کارت های گرافیکی نیز بسیار بهتر از چند سال گذشته شده اند. همچنین لپتاپ ها مخصوص بازی اصولا قابلیت به روز رسانی ندارند. برخلاف رایانه ها رومیزی که می توان به راحتی به آن ها رم اضافه کرد و با پردازنده گرافیکی آن ها را تعویض نمود، لپتاپ های بازی از چنین انعطافی بهره نبرده اند.

منبع

نظرسنجی
برچسب اسرا نشان دهنده ی چیست؟
1) رده بندی سنی بازی های رایانه ای
2) درجه کیفیت بازی های رایانه ای