تعداد بازدید: ۷۲۷
کد خبر: 5225
20 December 2016     -     ۳۰ آذر ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۰ تاریخ انتشار:
نگرانی در مورد سوءاستفاده از شبکه‌های اجتماعی برای انتشار مطالب نژادپرستانه، افراطی و ... به خصوص بعد از حملات تروریستی داعش به برخی شهرهای اروپایی افزایش یافته است.وزیر دادگستری آلمان مدیران شبکه‌های اجتماعی فیس‌بوک، گوگل و توییتر را تهدید کرده که اگر موفق به پاک‌سازی سایت‌های تحت مدیریت خود از مطالب نفرت‌پراکنانه نشوند جریمه خواهند شد.

وی هشدار داده که این جریمه‌ها ممکن است از اوایل سال آینده میلادی اعمال شوند. آلمان قصد دارد با وضع قوانین جدیدی شبکه‌های اجتماعی مشهور را مجبور به ایفای نقش فعالانه‌تر در زمینه مقابله با نفرت‌پراکنی اینترنتی کند.
از جمله اقداماتی که آنجلا مرکل صدراعظم آلمان در این زمینه مدنظر قرار داده است می‌توان به دریافت جریمه بر مبنای درآمد سالیانه و گردش مالی این شرکت‌ها اشاره کرد. علاوه بر این اگر سایت‌های یاد شده از پاک کردن مطالب ارسالی ظرف ۲۴ ساعت خودداری کنند برای آنها جریمه ای حداکثر معادل ۵۰۰ هزار یورو در نظر گرفته خواهد شد.
نگرانی در مورد سوءاستفاده از شبکه‌های اجتماعی برای انتشار مطالب نژادپرستانه، افراطی و ... به خصوص بعد از حملات تروریستی داعش به برخی شهرهای اروپایی افزایش یافته و مقامات سیاسی این کشورها معتقدند فیس‌بوک، گوگل، توییتر و ... به وظایف خود برای مقابله با نفرت‌پراکنی در اینترنت به درستی عمل نکرده‌اند.
در پاییز سال ۲۰۱۵ یک گروه کاری در آلمان متشکل از نمایندگان گوگل، فیس‌بوک، توییتر و وزیر دادگستری این کشور تشکیل شد تا این نوع محتوا ظرف ۲۴ ساعت از اینترنت پاک شود. اما در عمل چنین چیزی رخ نداد و بر اساس گزارش ماه سپتامبر دولت آلمان فیس‌بوک تنها در ۴۶ درصد موارد به این وعده خود عمل کرد. این رقم در مورد یوتیوب ۱۰ درصد و توییتر ۱ درصد بوده که رقمی بسیار ضعیف و نامناسب محسوب می‌شود.
برخی منابع خبری مدعی شده‌اند فیس‌بوک برای پاک کردن ۲۰۰۰ مطلب نامناسب نژادپرستانه و نفرت پراکن ۶۰۰ نفر را به خدمت گرفته، اما این شرکت رسما موضوع مذکور را تایید نکرده است.

منبع

نظرسنجی
برچسب اسرا نشان دهنده ی چیست؟
1) رده بندی سنی بازی های رایانه ای
2) درجه کیفیت بازی های رایانه ای